Namaste Nepal

Aktuality

Pomozte hladovějícím v Nepálu

01.07.2020 00:01

Pandemie nemoci COVID-19 sice v ČR pomalu ustupuje, ale v Nepálu naopak nabírá na obrátkách a počet nakažených již přeročil 14 000. Restrikce v rozvojových zemí, jako je Nepál, mají obrovské dopady na ekonomiku a život zdejších obyvatel a míra chudoby tak rapidně stoupá. Kvůli uzamknutí země do celonárodní karantény (tzv. “lockdown”) přišla řada lidí o práci, tím pádem o peníze, tzn. také o prostředky na obživu.

Nejpotřebnějším se snaží pomáhat místní humanitární organizace, ale hlavní překážkou je nedostatek financí. Naše členka, Markéta Vitáková, která pobývá v Pokhaře, navázala spolupráci s neziskovou organizací Karma Flights. Ta má propracovaný systém zásobování nejchudších rodin nejen v oblasti druhého největšího nepálského města Pokhary pomocí potravinových balíčků.

 

Pomoci ohroženým rodinám můžete i Vy!

Stačí poslat příspěvek na měsíční potravinové balíčky pro chudé nepálské rodiny.
Balíčků můžete pořídit, kolik budete chtít. 

Potravinové balíčky 

 

na 1 měsíc  

 
balíček obsahuje 30kg rýže, 2kg čočky, 1kg soli, 1kg cizrny, 1l oleje a hygienické potřeby (mýdlo a roušky)
 

  499 Kč = 1 balíček (1 rodina)

 

   998 Kč = 2 balíčky (2 rodiny)

 

1 497 Kč = 3 balíčky (3 rodiny)


Příspěvek posílejte na účet veřejné sbírky Namasté Nepál, z.s.: 

449 449 449 / 0600


variabilní symbol: 2020

Pomůžete tak před vyhladověním a ohrožením na zdraví těm nejvíce zasaženým rodinám s dětmi, které jsou závislé na práci ze dne na den, neúplným rodinám a rodinám s nemocným členem.

100% vašich finančních příspěvků na tyto potravinové balíčky bude odesláno do Nepálu neziskové organizaci Karma Flights.

Na našich stránkách www.namastenepal.cz vás budeme pravidelně informovat o tom, jak potravinová pomoc probíhá. V případě nejasností pište na Tomas.Beranek@namastenepal.cz.

Děkujeme, že vám osud chudých nepálských rodin není lhostejný a pomáháte s námi.

 

 

 

Současná situace v Nepálu

Na začátku července počet nakažených koronavirem v Nepálu překročil 14 000 případů a každý den přibývají stovky nových.

Tato problematika se již dostává i do popředí médií v Nepálu. Palcový titulek předního nepálského deníku The Kathmandu Post ze 4. června 2020 hlásá "LOCKDOWN ZABÍJÍ CHUDÉ" a upozorňuje na tento palčivý problém Nepálu těchto dní. Objevily se první případy smrti vyhladověním zejména u slabších jedinců a u dětí. 

Počet Nepálců nakažených koronavirem v současné době rapidně roste. Velké procento nakažených přichází z Indie skrze 20 hraničních přechodů. Jedná se o nepálské migranty pracující v Indii a jejich rodiny. Mnohé rodiny jsou závislé na členech rodiny, kteří pracují na Blízkém Východě. Bohužel i tito lidé v důsledku pandemie přišli o práci a nemají možnost se dostat domů. Na jejich repatriaci do země vláda pracuje. Tyto rodiny tak přichází o významný příjem na živobytí a stávají se ohroženými hladověním, nedostatkem hygienických pomůcek či léků pro nemocné členy rodiny.

Nepálská vláda již po několikáté prodloužila karanténu, tentokrát do 5. července. Proti zákazu vycházení, vyjíždění, veřejné dopravy, domácích i mezinárodních letů, fungování obchodů a dalším zákazům se v minulých dnech pozvedla vlna demonstrací v Káthmándú, Pokhaře a dalších městech. Policie je rozehnala vodními děly.

Na rozdíl od vesnic, jejichž obyvatelé si díky celodenní dřině na polích dokáží základní potraviny vypěstovat, jsou v této situaci Nepálci žijící ve městech závislí na nákupu potravin. Mnohým došly veškeré úspory, protože nemohou pracovat, a nemají za co si koupit potraviny. Vláda sice proklamovala potravinovou pomoc pro nejchudší městské čtvrti, ale ta se bohužel nedostala ke všem potřebným. Finance na podporu řady ohrožených skupin obyvatel tak stále chybí.

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.

 

Jak se Nepál brání koronaviru

30.03.2020 00:00

Nepál byl mezi prvními státy, kam se z Číny koronavirus rozšířil. Již v druhé polovině ledna 2020 byl v metropoli Káthmándú po návratu z Číny pozitivně testován nepálský student. Okamžitě byl dán do přísné karantény a posléze vyléčen. Následná důsledná opatření příspěla k tomu, že případ tohoto studenta zůstal více než sedm týdnů v Nepálu jediný. Byly zavřeny hranice a jedinou možností, jak se do země pod Himálajem dostat, zůstalo pouze mezinárodní letiště v Káthmándú. Na něm se přestala vydávat víza a každý, kdo chtěl zemi navštívit, si veškeré doklady musel vyřídit na nepálských zastupitelských úřadech v zahraničí. Návštěvníci přijíždějící z Číny a postupně také z dalších zemí, do nichž se koronavirus rozšířil, museli předkládat negativní výsledky svého testu na koronavirus. Od 14. března byl vyhlášen úplný zákaz vstupu do Nepálu, víza se přestala vydávat a platnost permitů pro výstupy na himálajské štíty byla zrušena. Vstupní vízum může být vydáno pouze ve výjimečných případech a kdo překročí nepálské hranice, musí povinně do dvoutýdenní karantény. Od 22. března byly zrušeny všechny mezinárodní lety. Předpokládá se, že tato opatření vydrží minimálně do druhé půlky dubna 2020. Téhož dne se také objevila zpráva o druhém nakaženém v zemi. Jedná se o mladou nepálského studentku, která se vrátila z Francie a o několik dní později další navrátivší se nepálský student se stal třetím případem v zemi.

Výuka ve školním roce 2077 (podle nepálského kalendáře) byla ukončena již na začátku března, aby žáci stihli složit postupové zkoušky do dalšího ročníku nejpozději do 20. března, od kdy začaly mimořádné prázdniny. Není jisté, zda další výuka začne prvního dne nepálského nového roku 14. dubna nebo později. Rovněž byla zavřena většina obchodů a organizací, zrušena veřejná i soukromá doprava, Nepálci mohou vycházet jen minimálně a povinně nosí roušky. Když se doslechli o jejich nedostatku v České republice, zdarma ušili osm tisíc kusů roušek jako humanitární dar pro české občany. 

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.

S naší spolupracovnící Markétou, která dlouhodobě pobývá v druhém největším nepálském městě Pokhaře, můžete o situaci v Nepálu diskutovat na tomto webu.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kalendář akcí

Nepál v Troskovicích a v Mnichově Hradišti

15.03.2019 17:00
Nepálské večery s Janem Žaludem a jeho cestopisné vyprávění spojené s promítáním OKOLO MANÁSLU - JAK SE ŽIJE V NEPÁLU můžete navštívit v pátek 15. března 2019 od 17 hod. v Troskovicích nebo v úterý 26. března 2019 v kině Mnichovo Hradiště.

Nepálské večery pokračují

14.03.2019 19:00
Další pořad z cyklu NEPÁLSKÝCH VEČERŮ v nově otevřeném pražském kulturním centru Pragos. Na nepálských večerech vystupují zajímaví lidé, kteří mají něco společného s Nepálem a rádi sdělí či předvedou zajímavé věci o zemi pod Himálajem. Ve čtvrtek 14. března 2019 v 19.00 hod. bude hostem večera na...

Festival Kolem světa

09.03.2019 10:30
O víkendu 9. -10. března 2019 se na výstavišti PVA EXPO v Praze - Letňanech uskuteční další ročník cestovatelského festivalu KOLEM SVĚTA s bohatým programem, v němž nebude chybět ani nabídka nepálského zboží z našeho Nepálského obchůdku.

Barvy Nepálu v Teplicích nad Metují

21.02.2019 18:00
Ve čtvrtek 21. února 2019 v 18.00 hod. byla v Městské knihovně v Teplicích nad Metují cestopisným promítáním Jana Žaluda "Jak se žije v Nepálu" zahájena výstava velkoformátových fotografií VŠECHNY BARVY NEPÁLU. Zakoupením vystavených fotografií lze...

Další Nepálský večer

14.02.2019 19:00
Jste srdečně zváni na další pořad z cyklu NEPÁLSKÝCH VEČERŮ v nově otevřeném pražském kulturním centru Pragos. Na nepálských večerech vystupují zajímaví lidé, kteří mají něco společného s Nepálem a rádi sdělí či předvedou zajímavé věci o zemi pod Himálajem. Ve čtvrtek 14. února 2019 v 19.00 hod....

Výstava fotografií z Nepálu

12.02.2019 19:00
V úterý 12. února 2019 v 19.00 hod. proběhne v pražském centru InGarden vernisáž výstavy velkoformátových fotografií z Nepálu VŠECHNY BARVY NEPÁLU včetně promítání Jana Žaluda "Okolo Manáslu - znovu po sedmi letech". Výstava, na níž si můžete vystavené fotografie zakoupit a přispět tím na stavbu...

TIBET - výstava k 60. výročí

11.02.2019 17:00
V pondělí 11. února 2019 v 17.00 hod. bude v prostorách zámku v krkonošském Vrchlabí slavnostně zahájena výstava k 60. výročí povstání tibetského lidu - TIBET. Bohatý doprovodný program - např. přednáška Z. Ondomišiové „Tibet – historické milníky“ (12.2. v 18 hod.) nebo unikátní dokument Vladimíra...

Tibetský nový rok 2146

09.02.2019 14:00
V sobotu 9. února 2019 od 14.00 hod. se v prostorách pražské Novoměstské radnice uskuteční oslavy tibetského nového roku zemského Kance LOSAR 2146 s bohatým programem, v němž nebude chybět ani nabídka nepálského zboží z našeho Nepálského obchůdku a prodejní výstava  buddhistických obrazů...

Nepál na festivalu GO KAMERA

19.01.2019 10:00
Ve dnech 17. - 20. ledna 2019 se v Kongresové hale brněnského Výstaviště uskuteční další ročník cestovatelského festivalu GO KAMERA s bohatým programem, který v sobotu a v neděli doplní nabídka nepálských jídel i zboží z našeho Nepálského obchůdku. Těšíme se...

Nepálské večery pokračují

10.01.2019 19:00
Cyklus NEPÁLSKÝCH VEČERŮ pokračuje v nově otevřeném pražském kulturním centru Pragos.  Na nepálských večerech vystupují zajímaví lidé, kteří mají něco společného s Nepálem a rádi sdělí či předvedou zajímavé věci o zemi pod Himálajem. Ve čtvrtek 10. ledna 2019 v 19.00...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>