Namaste Nepal

Aktuality

Pomozte hladovějícím v Nepálu

01.07.2020 00:01

Pandemie nemoci COVID-19 sice v ČR pomalu ustupuje, ale v Nepálu naopak nabírá na obrátkách a počet nakažených již přeročil 14 000. Restrikce v rozvojových zemí, jako je Nepál, mají obrovské dopady na ekonomiku a život zdejších obyvatel a míra chudoby tak rapidně stoupá. Kvůli uzamknutí země do celonárodní karantény (tzv. “lockdown”) přišla řada lidí o práci, tím pádem o peníze, tzn. také o prostředky na obživu.

Nejpotřebnějším se snaží pomáhat místní humanitární organizace, ale hlavní překážkou je nedostatek financí. Naše členka, Markéta Vitáková, která pobývá v Pokhaře, navázala spolupráci s neziskovou organizací Karma Flights. Ta má propracovaný systém zásobování nejchudších rodin nejen v oblasti druhého největšího nepálského města Pokhary pomocí potravinových balíčků.

 

Pomoci ohroženým rodinám můžete i Vy!

Stačí poslat příspěvek na měsíční potravinové balíčky pro chudé nepálské rodiny.
Balíčků můžete pořídit, kolik budete chtít. 

Potravinové balíčky 

 

na 1 měsíc  

 
balíček obsahuje 30kg rýže, 2kg čočky, 1kg soli, 1kg cizrny, 1l oleje a hygienické potřeby (mýdlo a roušky)
 

  499 Kč = 1 balíček (1 rodina)

 

   998 Kč = 2 balíčky (2 rodiny)

 

1 497 Kč = 3 balíčky (3 rodiny)


Příspěvek posílejte na účet veřejné sbírky Namasté Nepál, z.s.: 

449 449 449 / 0600


variabilní symbol: 2020

Pomůžete tak před vyhladověním a ohrožením na zdraví těm nejvíce zasaženým rodinám s dětmi, které jsou závislé na práci ze dne na den, neúplným rodinám a rodinám s nemocným členem.

100% vašich finančních příspěvků na tyto potravinové balíčky bude odesláno do Nepálu neziskové organizaci Karma Flights.

Na našich stránkách www.namastenepal.cz vás budeme pravidelně informovat o tom, jak potravinová pomoc probíhá. V případě nejasností pište na Tomas.Beranek@namastenepal.cz.

Děkujeme, že vám osud chudých nepálských rodin není lhostejný a pomáháte s námi.

 

 

 

Současná situace v Nepálu

Na začátku července počet nakažených koronavirem v Nepálu překročil 14 000 případů a každý den přibývají stovky nových.

Tato problematika se již dostává i do popředí médií v Nepálu. Palcový titulek předního nepálského deníku The Kathmandu Post ze 4. června 2020 hlásá "LOCKDOWN ZABÍJÍ CHUDÉ" a upozorňuje na tento palčivý problém Nepálu těchto dní. Objevily se první případy smrti vyhladověním zejména u slabších jedinců a u dětí. 

Počet Nepálců nakažených koronavirem v současné době rapidně roste. Velké procento nakažených přichází z Indie skrze 20 hraničních přechodů. Jedná se o nepálské migranty pracující v Indii a jejich rodiny. Mnohé rodiny jsou závislé na členech rodiny, kteří pracují na Blízkém Východě. Bohužel i tito lidé v důsledku pandemie přišli o práci a nemají možnost se dostat domů. Na jejich repatriaci do země vláda pracuje. Tyto rodiny tak přichází o významný příjem na živobytí a stávají se ohroženými hladověním, nedostatkem hygienických pomůcek či léků pro nemocné členy rodiny.

Nepálská vláda již po několikáté prodloužila karanténu, tentokrát do 5. července. Proti zákazu vycházení, vyjíždění, veřejné dopravy, domácích i mezinárodních letů, fungování obchodů a dalším zákazům se v minulých dnech pozvedla vlna demonstrací v Káthmándú, Pokhaře a dalších městech. Policie je rozehnala vodními děly.

Na rozdíl od vesnic, jejichž obyvatelé si díky celodenní dřině na polích dokáží základní potraviny vypěstovat, jsou v této situaci Nepálci žijící ve městech závislí na nákupu potravin. Mnohým došly veškeré úspory, protože nemohou pracovat, a nemají za co si koupit potraviny. Vláda sice proklamovala potravinovou pomoc pro nejchudší městské čtvrti, ale ta se bohužel nedostala ke všem potřebným. Finance na podporu řady ohrožených skupin obyvatel tak stále chybí.

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.

 

Jak se Nepál brání koronaviru

30.03.2020 00:00

Nepál byl mezi prvními státy, kam se z Číny koronavirus rozšířil. Již v druhé polovině ledna 2020 byl v metropoli Káthmándú po návratu z Číny pozitivně testován nepálský student. Okamžitě byl dán do přísné karantény a posléze vyléčen. Následná důsledná opatření příspěla k tomu, že případ tohoto studenta zůstal více než sedm týdnů v Nepálu jediný. Byly zavřeny hranice a jedinou možností, jak se do země pod Himálajem dostat, zůstalo pouze mezinárodní letiště v Káthmándú. Na něm se přestala vydávat víza a každý, kdo chtěl zemi navštívit, si veškeré doklady musel vyřídit na nepálských zastupitelských úřadech v zahraničí. Návštěvníci přijíždějící z Číny a postupně také z dalších zemí, do nichž se koronavirus rozšířil, museli předkládat negativní výsledky svého testu na koronavirus. Od 14. března byl vyhlášen úplný zákaz vstupu do Nepálu, víza se přestala vydávat a platnost permitů pro výstupy na himálajské štíty byla zrušena. Vstupní vízum může být vydáno pouze ve výjimečných případech a kdo překročí nepálské hranice, musí povinně do dvoutýdenní karantény. Od 22. března byly zrušeny všechny mezinárodní lety. Předpokládá se, že tato opatření vydrží minimálně do druhé půlky dubna 2020. Téhož dne se také objevila zpráva o druhém nakaženém v zemi. Jedná se o mladou nepálského studentku, která se vrátila z Francie a o několik dní později další navrátivší se nepálský student se stal třetím případem v zemi.

Výuka ve školním roce 2077 (podle nepálského kalendáře) byla ukončena již na začátku března, aby žáci stihli složit postupové zkoušky do dalšího ročníku nejpozději do 20. března, od kdy začaly mimořádné prázdniny. Není jisté, zda další výuka začne prvního dne nepálského nového roku 14. dubna nebo později. Rovněž byla zavřena většina obchodů a organizací, zrušena veřejná i soukromá doprava, Nepálci mohou vycházet jen minimálně a povinně nosí roušky. Když se doslechli o jejich nedostatku v České republice, zdarma ušili osm tisíc kusů roušek jako humanitární dar pro české občany. 

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.

S naší spolupracovnící Markétou, která dlouhodobě pobývá v druhém největším nepálském městě Pokhaře, můžete o situaci v Nepálu diskutovat na tomto webu.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kalendář akcí

Další Nepálský večer

27.03.2018 18:30
Cyklus NEPÁLSKÝCH VEČERŮ pokračuje v pražském Himálajském centru - Potale. Na nepálských večerech vystupují zajímaví lidé, kteří mají něco společného s Nepálem a rádi sdělí či předvedou zajímavé věci o zemi pod Himálajem. V úterý 27. března 2018 v 18.30 hod. bude hostem večera na téma DVĚ TVÁŘE...

Jak meditovat

14.03.2018 18:30
Ve středu 14. března 2018 v 18.30 hod. vás srdečně zveme do Himálajského centra - Potaly na další setkání s českou buddhistickou mniškou Tenzin Palmo, která nyní žije v ženském klášteře na okraji nepálského Káthmándú. Poradí nám, Jak meditovat, vysvětlí, co meditace je a co není, odhalí nám účel a...

Cestovatelský festival KOLEM SVĚTA

10.03.2018 11:00
O víkendu 10. - 11. března 2018 se na pražském výstavišti PVA Expo Letňany uskuteční další ročník cestovatelského festivalu KOLEM SVĚTA. V rámci bohatého programu bude možnost zakoupit i zboží z našeho Nepálského obchůdku či ochutnat nepálské dobrůtky.

Nepálský večer v Himálajském centru

27.02.2018 18:30
Cyklus NEPÁLSKÝCH VEČERŮ pokračuje v pražském Himálajském centru - Potale. Na nepálských večerech vystupují zajímaví lidé, kteří mají něco společného s Nepálem a rádi sdělí či předvedou zajímavé věci o zemi pod Himálajem. V úterý 27. února 2018 v 18.30 hod. bude hostem večera na téma SVĚT MEZI...

Ještě jednou LOSAR 2145

18.02.2018 14:00
Oslavy tibetského nového roku LOSAR 2145 pokračují v neděli 18. února 2018 od 14 hod. v domě čís. 7 ve Sněmovní ulici, Praha 1. Koncerty a kulturní vystoupení doprovodí ochutnávky tibetských pokrmů i tradiční jarmark, kde lze zakoupit také zboží z našeho Nepálského obchůdku. Ke shlédnutí bude i...

Tibetský nový rok 2145

16.02.2018 09:00
Celodenní oslavy LOSARu - tibetského nového roku s letopočtem 2145 ve znamení psa a elementu země proběhnou v pátek 16. února 2018 v Himálajském centru - Potale od 9 do cca 16 hod. Tradičními obřady pod vedením české mnišky Tenzin Palmo vyvrcholí vyvěsením modlitebních praporků lungta pod...

Ženský element v buddhismu

14.02.2018 18:30
Ve středu 14. února 2018 začíná série akcí s českou buddhistickou mniškou Tenzin Palmo, která nyní žije v ženském klášteře na okraji nepálského Káthmándú. V 18.30 hod. v Himálajském centru - Potale se uskuteční její přednáška na téma Ženský element v tibetském buddhismu.

Nepálské večery v Himálajském centru pokračují

30.01.2018 18:30
Pokračujeme v cyklu NEPÁLSKÝCH VEČERŮ v pražském Himálajském centru - Potale. Na nepálských večerech vystupují zajímaví lidé, kteří mají něco společného s Nepálem a rádi sdělí či předvedou zajímavé věci o zemi pod Himálajem. V úterý 30. ledna 2018 v 18.30 hod. bude hostem večera na téma HIMÁLAJ –...

Povídání o Nepálu ve Zlíně

23.01.2018 18:00
Ve zlínské kavárně - čokoládovně - čajovně Gulliver se můžete v úterý 23. ledna 2018 v 18 hod. zúčastnit cestovatelské besedy s promítáním na téma JAK SE ŽIJE V NEPÁLU s předsedou spolku Namasté Nepál Tomášem Beránkem a zároveň podpořit humanitární projekty v Nepálu nákupem v našem Nepálském...

Festival "GO kamera"

19.01.2018 16:00
Ve dnech 18. - 21. ledna 2018 se v Kongresové hale brněnského Výstaviště uskuteční další ročník cestovatelského festivalu GO KAMERA s bohatým programem, který v sobotu a v neděli doplní nabídka nepálských sladkostí i zboží z našeho Nepálského obchůdku.
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>