Namaste Nepal

Aktuality

Pomozte hladovějícím v Nepálu

01.07.2020 00:01

Pandemie nemoci COVID-19 sice v ČR pomalu ustupuje, ale v Nepálu naopak nabírá na obrátkách a počet nakažených již přeročil 14 000. Restrikce v rozvojových zemí, jako je Nepál, mají obrovské dopady na ekonomiku a život zdejších obyvatel a míra chudoby tak rapidně stoupá. Kvůli uzamknutí země do celonárodní karantény (tzv. “lockdown”) přišla řada lidí o práci, tím pádem o peníze, tzn. také o prostředky na obživu.

Nejpotřebnějším se snaží pomáhat místní humanitární organizace, ale hlavní překážkou je nedostatek financí. Naše členka, Markéta Vitáková, která pobývá v Pokhaře, navázala spolupráci s neziskovou organizací Karma Flights. Ta má propracovaný systém zásobování nejchudších rodin nejen v oblasti druhého největšího nepálského města Pokhary pomocí potravinových balíčků.

 

Pomoci ohroženým rodinám můžete i Vy!

Stačí poslat příspěvek na měsíční potravinové balíčky pro chudé nepálské rodiny.
Balíčků můžete pořídit, kolik budete chtít. 

Potravinové balíčky 

 

na 1 měsíc  

 
balíček obsahuje 30kg rýže, 2kg čočky, 1kg soli, 1kg cizrny, 1l oleje a hygienické potřeby (mýdlo a roušky)
 

  499 Kč = 1 balíček (1 rodina)

 

   998 Kč = 2 balíčky (2 rodiny)

 

1 497 Kč = 3 balíčky (3 rodiny)


Příspěvek posílejte na účet veřejné sbírky Namasté Nepál, z.s.: 

449 449 449 / 0600


variabilní symbol: 2020

Pomůžete tak před vyhladověním a ohrožením na zdraví těm nejvíce zasaženým rodinám s dětmi, které jsou závislé na práci ze dne na den, neúplným rodinám a rodinám s nemocným členem.

100% vašich finančních příspěvků na tyto potravinové balíčky bude odesláno do Nepálu neziskové organizaci Karma Flights.

Na našich stránkách www.namastenepal.cz vás budeme pravidelně informovat o tom, jak potravinová pomoc probíhá. V případě nejasností pište na Tomas.Beranek@namastenepal.cz.

Děkujeme, že vám osud chudých nepálských rodin není lhostejný a pomáháte s námi.

 

 

 

Současná situace v Nepálu

Na začátku července počet nakažených koronavirem v Nepálu překročil 14 000 případů a každý den přibývají stovky nových.

Tato problematika se již dostává i do popředí médií v Nepálu. Palcový titulek předního nepálského deníku The Kathmandu Post ze 4. června 2020 hlásá "LOCKDOWN ZABÍJÍ CHUDÉ" a upozorňuje na tento palčivý problém Nepálu těchto dní. Objevily se první případy smrti vyhladověním zejména u slabších jedinců a u dětí. 

Počet Nepálců nakažených koronavirem v současné době rapidně roste. Velké procento nakažených přichází z Indie skrze 20 hraničních přechodů. Jedná se o nepálské migranty pracující v Indii a jejich rodiny. Mnohé rodiny jsou závislé na členech rodiny, kteří pracují na Blízkém Východě. Bohužel i tito lidé v důsledku pandemie přišli o práci a nemají možnost se dostat domů. Na jejich repatriaci do země vláda pracuje. Tyto rodiny tak přichází o významný příjem na živobytí a stávají se ohroženými hladověním, nedostatkem hygienických pomůcek či léků pro nemocné členy rodiny.

Nepálská vláda již po několikáté prodloužila karanténu, tentokrát do 5. července. Proti zákazu vycházení, vyjíždění, veřejné dopravy, domácích i mezinárodních letů, fungování obchodů a dalším zákazům se v minulých dnech pozvedla vlna demonstrací v Káthmándú, Pokhaře a dalších městech. Policie je rozehnala vodními děly.

Na rozdíl od vesnic, jejichž obyvatelé si díky celodenní dřině na polích dokáží základní potraviny vypěstovat, jsou v této situaci Nepálci žijící ve městech závislí na nákupu potravin. Mnohým došly veškeré úspory, protože nemohou pracovat, a nemají za co si koupit potraviny. Vláda sice proklamovala potravinovou pomoc pro nejchudší městské čtvrti, ale ta se bohužel nedostala ke všem potřebným. Finance na podporu řady ohrožených skupin obyvatel tak stále chybí.

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.

 

Jak se Nepál brání koronaviru

30.03.2020 00:00

Nepál byl mezi prvními státy, kam se z Číny koronavirus rozšířil. Již v druhé polovině ledna 2020 byl v metropoli Káthmándú po návratu z Číny pozitivně testován nepálský student. Okamžitě byl dán do přísné karantény a posléze vyléčen. Následná důsledná opatření příspěla k tomu, že případ tohoto studenta zůstal více než sedm týdnů v Nepálu jediný. Byly zavřeny hranice a jedinou možností, jak se do země pod Himálajem dostat, zůstalo pouze mezinárodní letiště v Káthmándú. Na něm se přestala vydávat víza a každý, kdo chtěl zemi navštívit, si veškeré doklady musel vyřídit na nepálských zastupitelských úřadech v zahraničí. Návštěvníci přijíždějící z Číny a postupně také z dalších zemí, do nichž se koronavirus rozšířil, museli předkládat negativní výsledky svého testu na koronavirus. Od 14. března byl vyhlášen úplný zákaz vstupu do Nepálu, víza se přestala vydávat a platnost permitů pro výstupy na himálajské štíty byla zrušena. Vstupní vízum může být vydáno pouze ve výjimečných případech a kdo překročí nepálské hranice, musí povinně do dvoutýdenní karantény. Od 22. března byly zrušeny všechny mezinárodní lety. Předpokládá se, že tato opatření vydrží minimálně do druhé půlky dubna 2020. Téhož dne se také objevila zpráva o druhém nakaženém v zemi. Jedná se o mladou nepálského studentku, která se vrátila z Francie a o několik dní později další navrátivší se nepálský student se stal třetím případem v zemi.

Výuka ve školním roce 2077 (podle nepálského kalendáře) byla ukončena již na začátku března, aby žáci stihli složit postupové zkoušky do dalšího ročníku nejpozději do 20. března, od kdy začaly mimořádné prázdniny. Není jisté, zda další výuka začne prvního dne nepálského nového roku 14. dubna nebo později. Rovněž byla zavřena většina obchodů a organizací, zrušena veřejná i soukromá doprava, Nepálci mohou vycházet jen minimálně a povinně nosí roušky. Když se doslechli o jejich nedostatku v České republice, zdarma ušili osm tisíc kusů roušek jako humanitární dar pro české občany. 

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.

S naší spolupracovnící Markétou, která dlouhodobě pobývá v druhém největším nepálském městě Pokhaře, můžete o situaci v Nepálu diskutovat na tomto webu.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kalendář akcí

Výstava "Na střeše světa"

17.01.2018 18:00
Ve středu 17. ledna 2018 v 18 hod. proběhne na Staré radnici Městské části Praha 9 slavnostní vernisáž výstavy NA STŘEŠE SVĚTA představující fotografie horolezce Pavla Béma z horolezeckých expedic, které absolvoval. Kulturní program v nepálském stylu obohatí ochutnávka nepálských specialit i stejně...

Nepálský podvečer v Holešově

14.09.2017 17:00
V galerii zámku v Holešově mezi Kroměříží a Zlínem pokračuje až do konce října 2017 výstava NEPÁL - ZEMĚ TIBETSKÉ THANGKY. V rámci doprovodného programu  můžete ve čtvrtek 14. září 2017 v 17 hod. navštívit NEPÁLSKÝ PODVEČER s přednáškou předsedy Namasté Nepál T. Beránka na téma "Nepál - země...

Nepál na Barevné planetě

09.09.2017 13:30
V sobotu 9. září 2017 se v centru Ústí nad Labem uskuteční další ročník etnofestivalu BAREVNÁ PLANETA.  V bohatém programu z různých zemí světa bude zastoupen i Nepál naším Nepálským obchůdkem.

Himálaj na Kraví hoře

05.09.2017 16:00
Barevný festival MAGICKÝ HIMÁLAJ NA KRAVÍ HOŘE se uskuteční ve dnech 5. a 6. září 2017 v brněnském planetáriu Kraví hora. Slovem, obrazem, projekcemi, tanci, ochutnávkami nepálských specialit i možností nákupu v našem Nepálském obchůdku vás zavede do tajuplného světa nejvyššího pohoří naší planety....

Výstava thanegk v Holešově

05.07.2017 09:30
Až do konce října 2017 bude v prostorách zámku v Holešově otevřena výstava NEPÁL - ZEMĚ TIBETSKÉ THANGKY. Kromě 140 buddhistických obrazů zde můžete shlédnout i další votivní, umělecké i užitkové předměty ze země pod Himálajem jako např. sošky, tibetské mísy a zvony, modlitební mlýnky, šperky,...

Indické pondělí v Brně

19.06.2017 15:00
V rámci doprovodných programů k výstavě Magický Himálaj, kterou pořádá CK Livingstone v Technickém muzeu v Brně, si můžete v pondělí 19. června 2017 vybrat z opravdu pestré nabídky: program začíná v 15 hod. na Moravském náměstí, odkud v 16 hod. vyrazíme pokřtít buddhistickou stúpu na Malinovského...

Nepálský večer u Olomouce

22.05.2017 19:00
V pondělí 22. května 2017 v 19 hod. se v pro- storách Restaurace u Zedníků ve Velké Bystřici nedaleko Olomouce uskuteční Nepálský večer na téma "Když se Nepál zatřásl". Můžete se těšit na bohatý program včetně Nepálského obchůdku a ochutnávky nepálských specialit.

Muzejní noc v Brně

20.05.2017 18:00
Celý květen 2017 pokračuje v Technickém muzeu v Brně velkolepá výstava Magický Himálaj, kterou pořádá CK Livingstone. V sobotu 20. května 2017 se v rámci doprovodného programu uskuteční Muzejní noc ve znamení Indie s pestrým programem. Čeká vás benefiční koncert Viktora Dyka na Petrově, ochutnávka...

V Golden Nepal prodlužujeme

12.05.2017 00:00
Další část prodejní výstavy velkoformátových barevných fotografií z Nepálu, Všechny barvy Nepálu, jejíž profit přispívá na stavbu nové školy pro chudé nepálské děti, byla prodloužena a můžete ji shlédnout v nepálské restauraci Golden Nepál v Brně až do 25. června 2017.

Výstava Magický Himálaj

29.04.2017 15:00
V pátek 28. dubna 2017 v 15 hod. proběhla v Technické muzeu v Brně slavnostní vernisáž velkolepé výstavy MAGICKÝ HIMÁLAJ pořádané CK Livingstone, která návštěvníky seznámí s regionem nejvyššího horstva naší planety. Na vernisáži byl připraven bohatý program včetně exotického občerstvení a našeho...
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>