Namaste Nepal

Simthalí

Horská vesnice Simthalí leží 50 km východně od Kathmándů v distriku Kávré. Rozdělena do devítí části, rozkládá se v nadmořské výšce od 1.000 do 2.200 m.n.m.

Před jarním zemětřesením bydleli Simthalci v 469 domech, školáci navštěvovali čtyři školy a se svými nemocemi se přicházeli poradit do místního healt postu. Zemětřesení vše změnilo. 98 % budov je srovnáno se zemí nebo stojí, ale pobyt v nich je životu nebezpečný; dva lidé přišli o život a šest utrpělo vážná zranění. Podrobnější informace naleznete v aktualitách.

Chystaný projekt obnovy budov předpokládal odbornou asistenci při obnově vesnice tak, aby nové stavby odolaly případným dalším zemětřesením. Nadační fond Českého rozhlasu, dárce peněz, se však vzhledem k aktuálním okolnostem (omezující vládní nařízení atd.) rozhodl pro realizaci okamžité pomoci prostřednictvím distribuce vlnitých plechů. Každá ze 495 simthalských domácností dostala osm vlnitých plechů na vylepšení svých dočasných přístřeší před nadcházející zimou (více zde).

 

 foto: Jaroslav Volšický

V Simtahli vyrůstají díky finanční podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu také nové záchodky. Projekt navrhl dlouhodobý partner Namasté Nepál, sdružení architektů Meem Architecture, ve spolupráci s našimi nepálskými  školiteli zěmětřesení odolného stavění , inženýry Subashem Thapou a Pujanem Karkim, kteří rovněž stavbu na místě koordinují.

foto: Pujan Karki, 3.2.2017

Namasté Nepál bude dále zajišťovat část projektu zaměřenou na obnovu školních budov, který se plánuje realizovat ve stavební sezóně 2017/2018.

 

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Pomáhejte s námi Nepálu.

Fotogalerie: průzkum v Simthalí (červen 2015)