Namaste Nepal

Nabídka přednášek

Jak se žije v Nepálu - země: Nepál

Nepál není jen nejvyšší pohoří světa s čarokrásnými horskými sceneriemi. V této zemi žije množství národů a kmenů, mnohdy ve velmi špatných životních podmínkách, kteří potřebují pomoc. Humanitární aktivity v zemi pod Himálajem vykonává organizace Namasté Nepál, z.s.

Nepalquake  - země: Nepál

Na Nepál ležící v seismicky aktivní zóně na rozhraní dvou zemských desek udeřilo 26. 4. 2015 ničivé zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy stupnice a nejsilnější ze série následných otřesů 12. 5. 2015 dokonal dílo zkázy. Výsledkem jsou zničené obytné domy i nádherné chrámy, tisíce zmařených životů v jejich sutinách, desetitisíce zraněných, statisíce lidí bez střechy nad hlavou. Jak Nepálci nesou katastrofu, která změnila jejich životy? Pomoc plyne i z České republiky - na co se zaměřuje? Odpovědi přinesu fotografie i videa spolu se srovnávacími záběry stejných míst před a po zemětřesení.

Úsměv z Nepálu  - země: Nepál

Stejnojmenná expedice finančně podpořená Expedičním fondem směřovala do obtížně přístupných vesniček himálajského podhůří. Byla zaměřena na výzkum sociálního postavení rodin dětí „adoptovaných“ na dálku a vlivu pomoci na mezilidské vztahy ve vesnických komunitách chudého nepálského venkova. Během návštěvy osmi škol a kontaktování kolem 60 dětí z projektu Úsměv z Nepálu organizace Namasté Nepál, z.s., bylo zdokumentováno, v jakých podmínkách tyto děti žijí, nakolik je finanční podpora jejich studia účinná a jaké dopady má z psychologického hlediska.

Nepál - země turistiky  - země: Nepál

Nepál je multietnický stát obývaný množstvím nejrůznějších národů a kmenů. Žijí v různých životních podmínkách, které se navíc liší v turistických oblastech a mimo ně. Srovnání způsobu života hlavních nepálských kmenù ukazuje míru ovlivnění cestovním ruchem, který je hlavním průmyslovým odvětvím země pod Himálajem. Co přinese rok 2011, který nepálská vláda vyhlásila Rokem turistiky?

Lidé pod Himálajem - země: Nepál

Geoekologické a kulturně-historické aspekty života nepálského obyvatelstva, které, ačkoli žije v nepříznivých podmínkách vysokohorského prostředí, často sotva schopno zajistit základní životní potřeby, patří mezi nejpřátelštější lidi, mezi něž se lze stále vracet.

Dvě tváře Manáslu - země: Nepál

Netradičně pojatá slideshow přináší srovnání treku v jarní a podzimní sezóně kolem poněkud opomíjené himálajské osmitisícovky, který není vyhledáváným cílem turistů, ale přináší mnohá nádherná setkání s horskou přírodou i s příjemnými lidmi.

S miminkem v Himálaji - země: Nepál

Jak lze s desetiměsíčním dítětem putovat zemí pod nejvyšším horstvem světa a ještě přitom vykonávat aktivity na pomoc chudým nepálským ženám a dětem.

Na nepálské svatbě - rej barev a vůní  - země: Nepál

Nepál je multietnický stát obývaný množstvím nejrůznějších národů a kmenů. Zrovna jako se liší jejich jazyky, zvyky a obyčeje, tak i svatební obřady jednotlivých nepálských kmenů mohou být velmi různorodé. Přijďte se podívat, jakým způsobem tradiční nepálská svatba probíhá mezi Čátriji, Nevárci, Tamangy či Magary, ochutnat dobroty ze svatebních hostin i dozvědět se, jak se v Nepálu manželství uzavírají i další specifika himálajských svazků.

Nový rok v půlce dubna - země: Nepál

Turisté přijíždějící do Nepálu uprostřed druhého jarního měsíce bývají překvapeni bujarým veselím, připomínajícím oslavy Silvestra. Připodobnění není chybné, jelikož Nepálci v polovině dubna slaví Nový rok. Způsob oslav se díky etnicky pestrému složení obyvatel různí, s jejich nejzajímavějším průběhem se střetneme především v Bhaktapuru, kde probíhají pod názvem Bisket džátra.

Himálaj - domov sněhu - země: Indie, Nepál, Tibet

Křížem krážem nejvyšším pohořím naší planety, o krásné vysokohorské přírodě, o obyvatelích, kteří zde žijí navzdory těžkým přírodním podmínkám, o jejich zvycích, kultuře i náboženství i o pomoci nejchudším z nich v oblasti Nepálu.

Ganga - posvátná Matka řeka  - země: Indie, Bangladéš

Více než 2 500 km dlouhý asijský veletok je hinduisty pokládán za posvátný. Spolu s vodami této "Matky řek" se vydáme od jejího pramene vysoko v indickém Himálaji přes význačná poutní místa včetně mytického Váránasí až do největší delty světa, kde voda v nesčetných říčních ramenech tvoří nedílnou součást většiny obyvatel Bangladéše.

Kailás - posvátný Sněžný klenot  - země: Tibet

Dokonale souměrná pyramida Kailásu (6714 m), pokrytá věčným sněhem, ukazuje poutníkům jako první svoji jižní stěnu, rozdělenou mohutnými rýhami v podobě svastiky, symbolu štěstí. A právě touha po šťastném životu přivádí další a další poutníky na třiapadesát kilometrů dlouhý okruh kolem posvátné hory, která je středem světa pro čtyři náboženství.

Sikhové a Zlatý chrám   - země: Indie

Příslušníci pátého největšího náboženství světa - Sikhové - mají své hlavní město v severoindickém Paňdžábu. Uprostřed Amritsaru stojí největší sikhská gurudvára a ze středu jezírka, které ve svém komplexu ukrývá, vyrůstá nejposvátnější stavba Sikhů - Zlatý chrám. Do gurudváry má přístup každý bez rozdílu a zdarma je mu poskytnuto jídlo i nocleh.

Jak se malují thangky   

Buddhistické obrazy thangky jsou malovány podle přísných pravidel vycházejích ze starých tibetských spisů. Jak tato umělecká díla vznikají, za jakých podmínek i jaké motivy nejčastěji zobrazují - to vše lze demonstrovat na opravdových thangkách, k jejichž zhotovení bylo použito čtxřiadvacetikarátové zlato.

Putování po Říši středu - země: Čína

Tajemnou a mystickou Čínou od Mongolska po S'čuán přes paláce čínských císařů a moderní čínská velkoměsta až po život prostých Číňanů i krásnou přírodu s jedinečnými zástupci fauny.

Expres Peking–Dillí - země: Čína, Tibet, Nepál, Indie

Sídla čínských císařů, výstavné paláce, kláštery vysoko v horách, život ve stínu nebetyčných vrcholků Himálaje i obřady na nejposvátnějších poutních místech lze obdivovat při putování po stopách nejstarších civilizací i obyvatel zapadlých končin Vysoké Asie.

Země plná vody - země: Bangladéš

Život v největší deltě světa tvořený společným ústím veletoků Gangy a Brahmaputry se řídí vodou. Země, která se noří z nespočetného množství říčních ramen rozdílné šířky, je ovlivňována nejen přílivovými vlnami s Bengálského zálivu, ale především rozsáhlými záplavami, které trvají po většinu roku.

Skalní město Petra - země: Jordánsko

Zavítáme do země na východním břehu Mrtvého moře, kde se uprostřed pouště skrývá věhlasné skalní město, po dlouhá staletí známé pouze beduínům žijícím v jeho bezprostředním okolí. Do pískovcových skalních masivů zářících neuvěřitelnými barevnými odstíny byly vysekány stovky hrobek, které pamatují zašlou slávu metropole Nabatejské říše, je přístup možný pouze úzkou soutěskou, v níž se rozléhají kroky turistů přicházející obdivovat jednu z památek na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Africká mozaika - země: Jižní Afrika, Lesotho, Botswana, Zambie, Malawi, Zimbabwe

Problematika ochrany divoké zvěře v jižní části afrického kontinentu přináší mnohá úskalí, k nimž patří např. značné přemnožení slonů. Národní parky a rezervace mají různý přístup ke svým návštěvníkům i k ekologickým problémům.

Národní parky Afriky - země: subsaharská Afrika

O tzv. "velké pětce", o problémech ochrany divokých zvířat a možnostech jejich řešení. O rozdílných přístupech k návštěvníkům v nejznámnějších parcích a co vše v nich můžete při troše štěstí vidět.

Lesk a bída afrického rohu - země: Etiopie

Země plná kontrastů, nejrůznějších náboženství, rozmanitých přírodních ekosystémů i překvapivé historie - to je Etiopie.

Starý svět na rozcestí - země: Evropa, Asie, Afrika

Palčivé problémy Eurasie a Afriky ve světle geoekologického a sociálně-náboženského vývoje.

Nabízíme i další přednášky a besedy se slideshow o Nepálu, o Himálaji jako celku, i o jednotlivých himálajských oblastech (v Tibetu, severní Indii apod.), i speciálně zaměřené na dětské kolektivy. Bližší informace na info(zavináč)namastenepal.cz