Namaste Nepal

Historie vzniku a stavba

Po ročním plánování začaly v lednu 2009 přípravné práce na vybudování komunitní nemocnice, jejíž stavbu dotovala naše partnerská organizace ve Velké Británii, DCWC Nepal. Na stavbu částečně přispělo i sdružení Namasté nepál. Vesnička Rádžbás, ve které byla nová nemocnice postavena, leží asi 55 km východně od nepálského hlavního města Káthmándú, na hranici distriktů Kávre a Rámečháp. Cílem zbudování této lokální venkovské nemocnice bylo poskytnout základní zdravotní péči mnoha tisícům obyvatel chudého vesnického regionu v himálajském podhůří, pro které doposavad návštěva lékaře znamenala často několikahodinový pochod terénem a celodenní cestu autobusem do hlavního města.


Plánek přízemí nemocnice. Stavba byla projektována jednoduše, hlavním stavebním materiálem je otesaný kámen, jak je u zdejších domů zvykem.


Rovné místo pro stavbu nemocnice se v příkrých svazích mezi rýžovými poli nehledalo snadno. Pozemky určené ke stavbě nemocnice věnovali místní obyvatelé. Výkopové práce začaly na přelomu ledna a února 2009. (foto: Tomáš Beránek)


Takto vypadala stavba v lednu 2010. Práci vykonávali hlavně zdejší lidé, pro které tak byla stavba nemocnice dobrou pracovní příležitostí. (foto: Akka Lama)


Nemocnice před dokončením v červenci 2010. (foto: Akka Lama)

Celkové náklady na stavbu dosáhly 5,4 mil. nepálských rupií, což je zhruba 1,5 mil. Kč. Kompletně bylo dokončeno přízemní patro, do nemocnice byla zavedena tekoucí voda a elektrický proud. První patro čeká na své dokončení v příštích letech dle potřeb a možností nemocnice. Na pozemku nemocnice bylo postaveno také jednoduché sociální zařízení, bambusová kuchyně a chatky k ubytování zaměstnanců nebo dobrovolníků.

Další fotografie ze stavby nemocnice v Rádžbásu


Výkopové práce začaly na přelomu ledna a února

Další fotografie ukazují jak stavba pokročila v průběhu června 2009

A takto vypadala stavba nemocnice v polovině ledna 2010


Foto: Akka Lama © 2009, 2010