Namaste Nepal

Katalog thanegk + aktuální nabídka

Nabízíme thangky vysoké kvality vyrobené nejlepšími umělci v nepálském Káthmándú. Oproti komerčním thangkám bylo na kresbu těchto thanegk použito čtyřiadvacetikarátové zlato a pod kresbou jsou napsány tibetským nebo sanskrtským písmem posvátné mantry. Na množství zlata závisí rovněž cena thanegk, která je zde uváděna včetně DPH. Jména motivů na thangkách jsou na prvním místě v tibetštině, v závorce pak v sanskrtu.

Při objenávce thanegk prosím uvádějte jejich čísla; písmeno N v závorce za číslem thangky znamená, že tato není skladem a je nutno dovézt ji z Nepálu.

Thangky s okrajem

jsou zašité do dvoj- až trojnásobných brokátových rámů a opatřené hedvábnou záclonkou, která může být vykasána anebo ochraňuje obraz na thangce při spuštění. Rozměry jsou udávány pro kresbu, tzn. bez okraje. Na thangky bez okraje je možné si brokátový okraj objednat a jeho barvy zvolit, cena se dle velikosti pohybuje v rozmezí 600.- až 1100.- Kč.

Bližší informace na obchudek(zavináč)namastenepal.cz,

Přejděte na aktuální nabídku thanegk v našem e-shopu.

Thangky jsou v katalogu řazeny podle jednotlivých motivů:

ŽIVOT BUDDHY
Buddha (v sanskrtu "Probuzený"), vlastním jménem Siddhártha Gautáma (563 – 483 př. n. l.) ze šlechtického rodu Šákjů, zakladatel buddhismu. Asi 40 let putoval po severní Indii a učil své žáky, zaměřoval se na poznání potřebné pro dosažení spásy duše. Podrobný popis Buddhova života najdete zde.

KOLO ŽIVOTA
Kolo života podrobně znázorňuje podstatu buddhistické víry včetně převtělování duší. Názorným způsobem vysvětluje teorii reinkarnace, a to pomocí jednotlivých mezikruží kola, které pevně svírá bůh smrti Jama.

MANDALA
Mandala znamená sanskrtsky kruh a do tibetštiny se překládá jako kjilkhor, tj. kruh kolem středového bodu. Tato základní forma se opakuje ve všech podobách mandaly. Je symbolickým vyjádřením vesmíru a slouží jako vizuální pomůcka pro soustředění a meditaci.

BUDDHA ŠÁKJAMUNI
Buddha Šákjamuni je historický Buddha Gautama, zakladatel buddhismu, který žil v Indii kolem r. 500 př. Kr.

TÁRY
Bílá Tára představuje mateřský prvek plodnosti a soucítění. Spolu se zelenou Tárou , patronkou Tibetu, která představuje mateřský prvek slitování a soucítění, jsou nejvyššími tibetskými ochránci.

ČÄNRÄZIG - AVALÓKITEŠVÁRA
Čänräzig je bódhisattva soucítění, jeho reinkarnací je Jeho Svatost dalajlama.

MAŇDŽUŠRÍ
Maňdžušrí zosobňuje bódhisattvu druhé základní stránky buddhovství – moudrosti. V ruce třímá meč, jimž roztíná temnotu nevědomosti.

BUDDHA LÉKAŘSTVÍ
Buddha lékařství  s modrým tělem symbolizuje hojivý, tzn. zcelující a zdokonalující aspekt buddhovství.

 

DALŠÍ BUDDHOVÉ A BÓDHISATTVOVÉ
Např. budoucí buddha Maitréja, Amitábha. Bódhisattva označuje jedince, který dosáhl osvícení, ale dobrovolně se vzdal nirvány, aby mohl ostatním ukázat správnou cestu k jejímu dosažení.


OCHRÁNCI A HROZIVÁ BOŽSTVA
Např. Mahákala, Vadžrapání.

GANÉŠA
Ganéša, syn Šivy a Párvatí, je hinduistický bůh moudrosti a odstraňovatel překážek. Je zobrazován se zavalitou postavou a má sloní hlavu.

PADMASAMBHAVA - GURU RINPOČHE
Padmasambhava (754 – 797) je zakladatelem tibetského buddhismu. V průběhu století získala jeho postava legendární charakter.


DALŠÍ HISTORICKÉ POSTAVY
Např. básník Milaräpa, první karmapa Düsum Khjenpa

NÉVÁRSKÉ THANGKY - PHAUBY
Kmen Névárců, obývající Káthmándské údolí, ve svém náboženství spojuje prvky buddhistismu a hinduismu. Jejich thangky, které převážně zobrazují hinduistická božstva, se nazývají phauby.

THANGKY ANTIK
Thangky zvané "antik" jsou napodobeniny několik set let starých thanegk.