Namaste Nepal

25.dubna 2016 - Rok po ničivém zemětřesení v Nepálu

25.04.2016 14:18

25.duben - pro většinu lidí toto datum nic neznamená, pro nás v Namasté a pro lidi v Nepálu ano. Bude to již rok od události, která doslova a do písmene otřásla Nepálem.
 

 

Přes 8.500 Nepálců zemřelo v sutinách chatrných staveb a přes 20.000 lidí bylo zraněno. Fotografie a zprávy z Nepálu zvedly neuvěřitelnou vlnu solidarity v naší zemi. Na účtu naší veřejné sbírky se nashromáždilo celkem 2 605 028 Kč. Za což vám moc děkujeme a rádi bychom vás seznámili s tím, jak jsme s prostředky naložili.
V první fázi bylo potřeba urychleně jednat a pořídit lidem nejnutnější potřeby na přežití. V této fázi jsme odeslali do Nepálu půl milionu korun a ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem, organizací DCWC, jsme distribuovali potraviny, přikrývky, stany a plachty, hygienické potřeby a léky.
fotografie pomoci

Naše další finanční pomoc ve výši 110.000,-  směřovala na stavbu tzv. T-shelterů, což jsou provizorní plechové přístřešky půlválcového tvaru. S realizací pomoci na místě nám pomáhala nepálská nezisková organizace Jay Nepal, která má v této oblasti značné zkušenosti  a je velmi efektivní.
fotografie T-sheltrů:

My v Namasté jsme přesvědčeni, že nejefektivnějším způsobem rozvojové pomoci je vzdělání. Druhá fáze naší pomoci tedy spočívá v tom, že nepálské stavaře školíme, jak postavit seismicky odolné stavby. Takto pomáháme obnovit nepálské domy, aby vydržely případná další zemětřesení.
Členové našeho týmu prošli školením organizovaným National Society for Earthquake Technology, čímž získali oprávnění k předávání znalostí o seismicky odolném stavění dalším stavařům, zedníkům, ale i obyčejným lidem, kteří si chtějí svépomocí obnovit svůj zbořený domek.
fotografie ze školení nepálských stavebních inženýrů

Z finančních prostředků veřejné sbírky nyní hradíme náklady na školení stavebních dělníků a řemeslníků. Dosud proběhlo 8 školení po 30 účastnících a v nejbližší době je naplánováno dalších 6 školení.   
video záznam ze školení stavebníků

V našem týmu máme i dva členy, kteří se stali školiteli tzv. PASSA školení (PASSA - Participatory Aproach for Safe Shelter Awareness) což je participační metoda, která má za cíl zvýšit povědomí místních obyvatel o bezpečném bydlení a snížit tak riziko ohrožení přírodními katastrofami jako jsou zemětřesení, záplavy, sesuvy apod. Rovněž o tato školení je překvapivě velký zájem místních obyvatel.
fotografie z PASSA školení

CO NÁS V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ ČEKÁ ….

Rekonstrukce a stavby škol

Tento rok se po skončení období monzunů budeme soustředit na rekonstrukci škol. Především ve vesnici Simthali, kde se připravuje stavba školy ze sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu. Dále rekonstrukce školy Khandadevi, která byla v roce 2008 postavena z financí Jihomoravského kraje, který nyní přispěl i na její opravu.
Dále bychom rádi znovu postavili školu v Čhjarpě, která loni celá spadla a místní obyvatelé jeví velký zájem o její obnovu.

Finanční asistence hendikepovaným rodinám

Plánujeme také pomoci znevýhodněným rodinám ve vesnici Anaikot, které během zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. Namasté Nepál bude odborně asistovat a finančně přispívat na stavbu nových domů. Podmínkou však bude využití seismicky odolných technologií staveb.

Fundraising na pokračování projektu

Abychom mohli i nadále v Nepálu pomáhat v projektu "Rekonstrukce obydlí" a naplňovat cíle naší pomoci, tj. proškolit co nejvíce stavebních dělníků a finančně podpořit co nejvíce znevýhodněných rodin, budeme potřebovat vaši podporu….

                    

 
Děkujeme za vaši přízeň a podporu. Díky vám, můžeme pomáhat.

tým NAMASTÉ NEPÁL