Namaste Nepal

Aktuální fotografie ze zemětřesením postižených oblastí

26.04.2015 18:41

Podle nejnovějších zpráv je v něktrých oblastech zničeno až 95% domů, obětí na životech stále přibývá.

 

 

 

Čeští dobrovolníci, kteří v současné době pobývají v Nepálu, jsou v pořádku. Většina z nich se již vrátila do ČR. Přicházejí zprávy o sponzorovaných dětech v rámci projektu Úsměv z Nepálu, jsou rovněž v pořádku, pouze některé jejich domky jsou pobořené, hodně má praskliny a bude muset být strženi. Do měst se pomalu vrací život, vesničané žijí v provizorních přístřešcích ze zbytků svých domů a z distribuovaných plachet. Největší následný otřes 12. 5. 2015 o síle 7,4 stupňů s epicentrem v oblasti Rolwalingu pokračoval v díle zkáty zejména v distriktech severovýchodně od Káthmándú. Je zničeno např. město Čarikot.

Snímky ze zemětřesení 25. dubna 2015


Nejznámnější památky Káthmándú (nahoře věž Dharahara, dole historické chrámy na náměstí Darbár), vlevo před a vpravo po ničivém zemětřesení


Většina obyvatel Nepálu bydlí pod širým nebem z obavy před dalšími otřesy

Pomoc Namasté Nepál bude směřována na obnovu vesnic, škol a pomoc rodinám, které ztratily živitele, v oblasti Kóšídekha, distrikt Kávre, asi 40 km východně od hlavního města Káthmándú v obtížně dostupném horském terénu. Většina domů v tamních vesničkách je zřícených, další jsou v neobyvatelném stavu. Z oblasti jsou hlášeny i desítky obětí včetně dětí.