Namaste Nepal

Jak se Nepál brání koronaviru

30.03.2020 00:00

Nepál byl mezi prvními státy, kam se z Číny koronavirus rozšířil. Již v druhé polovině ledna 2020 byl v metropoli Káthmándú po návratu z Číny pozitivně testován nepálský student. Okamžitě byl dán do přísné karantény a posléze vyléčen. Následná důsledná opatření příspěla k tomu, že případ tohoto studenta zůstal více než sedm týdnů v Nepálu jediný. Byly zavřeny hranice a jedinou možností, jak se do země pod Himálajem dostat, zůstalo pouze mezinárodní letiště v Káthmándú. Na něm se přestala vydávat víza a každý, kdo chtěl zemi navštívit, si veškeré doklady musel vyřídit na nepálských zastupitelských úřadech v zahraničí. Návštěvníci přijíždějící z Číny a postupně také z dalších zemí, do nichž se koronavirus rozšířil, museli předkládat negativní výsledky svého testu na koronavirus. Od 14. března byl vyhlášen úplný zákaz vstupu do Nepálu, víza se přestala vydávat a platnost permitů pro výstupy na himálajské štíty byla zrušena. Vstupní vízum může být vydáno pouze ve výjimečných případech a kdo překročí nepálské hranice, musí povinně do dvoutýdenní karantény. Od 22. března byly zrušeny všechny mezinárodní lety. Předpokládá se, že tato opatření vydrží minimálně do druhé půlky dubna 2020. Téhož dne se také objevila zpráva o druhém nakaženém v zemi. Jedná se o mladou nepálského studentku, která se vrátila z Francie a o několik dní později další navrátivší se nepálský student se stal třetím případem v zemi.

Výuka ve školním roce 2077 (podle nepálského kalendáře) byla ukončena již na začátku března, aby žáci stihli složit postupové zkoušky do dalšího ročníku nejpozději do 20. března, od kdy začaly mimořádné prázdniny. Není jisté, zda další výuka začne prvního dne nepálského nového roku 14. dubna nebo později. Rovněž byla zavřena většina obchodů a organizací, zrušena veřejná i soukromá doprava, Nepálci mohou vycházet jen minimálně a povinně nosí roušky. Když se doslechli o jejich nedostatku v České republice, zdarma ušili osm tisíc kusů roušek jako humanitární dar pro české občany. 

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.

S naší spolupracovnící Markétou, která dlouhodobě pobývá v druhém největším nepálském městě Pokhaře, můžete o situaci v Nepálu diskutovat na tomto webu.