Namaste Nepal

Pomozte hladovějícím v Nepálu

01.07.2020 00:01

Pandemie nemoci COVID-19 sice v ČR pomalu ustupuje, ale v Nepálu naopak nabírá na obrátkách a počet nakažených již přeročil 14 000. Restrikce v rozvojových zemí, jako je Nepál, mají obrovské dopady na ekonomiku a život zdejších obyvatel a míra chudoby tak rapidně stoupá. Kvůli uzamknutí země do celonárodní karantény (tzv. “lockdown”) přišla řada lidí o práci, tím pádem o peníze, tzn. také o prostředky na obživu.

Nejpotřebnějším se snaží pomáhat místní humanitární organizace, ale hlavní překážkou je nedostatek financí. Naše členka, Markéta Vitáková, která pobývá v Pokhaře, navázala spolupráci s neziskovou organizací Karma Flights. Ta má propracovaný systém zásobování nejchudších rodin nejen v oblasti druhého největšího nepálského města Pokhary pomocí potravinových balíčků.

 

Pomoci ohroženým rodinám můžete i Vy!

Stačí poslat příspěvek na měsíční potravinové balíčky pro chudé nepálské rodiny.
Balíčků můžete pořídit, kolik budete chtít. 

Potravinové balíčky 

 

na 1 měsíc  

 
balíček obsahuje 30kg rýže, 2kg čočky, 1kg soli, 1kg cizrny, 1l oleje a hygienické potřeby (mýdlo a roušky)
 

  499 Kč = 1 balíček (1 rodina)

 

   998 Kč = 2 balíčky (2 rodiny)

 

1 497 Kč = 3 balíčky (3 rodiny)


Příspěvek posílejte na účet veřejné sbírky Namasté Nepál, z.s.: 

449 449 449 / 0600


variabilní symbol: 2020

Pomůžete tak před vyhladověním a ohrožením na zdraví těm nejvíce zasaženým rodinám s dětmi, které jsou závislé na práci ze dne na den, neúplným rodinám a rodinám s nemocným členem.

100% vašich finančních příspěvků na tyto potravinové balíčky bude odesláno do Nepálu neziskové organizaci Karma Flights.

Na našich stránkách www.namastenepal.cz vás budeme pravidelně informovat o tom, jak potravinová pomoc probíhá. V případě nejasností pište na Tomas.Beranek@namastenepal.cz.

Děkujeme, že vám osud chudých nepálských rodin není lhostejný a pomáháte s námi.

 

 

 

Současná situace v Nepálu

Na začátku července počet nakažených koronavirem v Nepálu překročil 14 000 případů a každý den přibývají stovky nových.

Tato problematika se již dostává i do popředí médií v Nepálu. Palcový titulek předního nepálského deníku The Kathmandu Post ze 4. června 2020 hlásá "LOCKDOWN ZABÍJÍ CHUDÉ" a upozorňuje na tento palčivý problém Nepálu těchto dní. Objevily se první případy smrti vyhladověním zejména u slabších jedinců a u dětí. 

Počet Nepálců nakažených koronavirem v současné době rapidně roste. Velké procento nakažených přichází z Indie skrze 20 hraničních přechodů. Jedná se o nepálské migranty pracující v Indii a jejich rodiny. Mnohé rodiny jsou závislé na členech rodiny, kteří pracují na Blízkém Východě. Bohužel i tito lidé v důsledku pandemie přišli o práci a nemají možnost se dostat domů. Na jejich repatriaci do země vláda pracuje. Tyto rodiny tak přichází o významný příjem na živobytí a stávají se ohroženými hladověním, nedostatkem hygienických pomůcek či léků pro nemocné členy rodiny.

Nepálská vláda již po několikáté prodloužila karanténu, tentokrát do 5. července. Proti zákazu vycházení, vyjíždění, veřejné dopravy, domácích i mezinárodních letů, fungování obchodů a dalším zákazům se v minulých dnech pozvedla vlna demonstrací v Káthmándú, Pokhaře a dalších městech. Policie je rozehnala vodními děly.

Na rozdíl od vesnic, jejichž obyvatelé si díky celodenní dřině na polích dokáží základní potraviny vypěstovat, jsou v této situaci Nepálci žijící ve městech závislí na nákupu potravin. Mnohým došly veškeré úspory, protože nemohou pracovat, a nemají za co si koupit potraviny. Vláda sice proklamovala potravinovou pomoc pro nejchudší městské čtvrti, ale ta se bohužel nedostala ke všem potřebným. Finance na podporu řady ohrožených skupin obyvatel tak stále chybí.

Další oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizovány, najdete zde.