Namaste Nepal

První distribuce potravinových balíčků proběhla

26.07.2020 09:00

V neděli 26. července 2020 proběhla první distribuce potravinových balíčků dÍky štědrým dárcům z České republiky. Za tři týdny se podařilo vybrat peníze na 95 balíčků a pomoci tak 95 hladovějícím domácnostem v Pokhaře. Moc DĚKUJEME všem, kdo na potravinovou pomoc přispěli.

Před distribucí každou vytipovanou domácnost společně navštěvuje zástupce Namasté Nepál spolu s někým ze spolupracující organizace KarmaFlights kvůli vyhodnocení, zda je skutečně v takové nouzi, abychom ji mohli zařadit do seznamu potřebných. Což není snadné, protože v nouzi je ve městě Pokhaře většina chudých obyvatel a o práci přišli skoro všichni z nich. Mezi vybranými jsou často lidé, zaměstnání v turistickém průmyslu (uklízečky z hotelů, servírky, lodičkáři z jezera apod.). V opravdu složité situaci jsou hlavně osamocené matky s malými dětmi, které se živily ranním uklízením v hotelech, restauracích nebo kancelářích. 

Představme si typické rodiny, kterým se dostalo pomoci od našich dárců:  

Radika Karki je matka tří dětí; nejstarší dcera už je dospělá a stará se o dítě z jiné rodiny. Za to dostává minimální plat, který je jediným příjmem domácnosti. Další dvě dcery jsou na práci malé, ale talentované. Jejich otec před lety těžce onemocněl a zemřel. Radika, ač sama nemocná, před koronavirovou krizí uklízela ve dvou restaurací a třech kancelářích, aby uživila dcery. Mají pronajatou jednu malou místnost, za níž platí 6 tisíc rupií na měsíc (asi 1200.- Kč). Už několik měsíců nemohli zaplatit ani nájem.

24letá Sita Nepali bydlí se svými sourozenci, rodiče bohužel už nemají. Starší bratr se živil jako řidič lodičky na pokharském jezeře Phewa. Sita si od 17ti let vydělávala jako průvodkyně u cestovní agentury, ale po smrti rodičů začala pracovat jako servírka v čínské restauraci, aby měla čas pečovat i o mladší sestru, které může být kolem 5ti let. Žijí v jednopatrovém starém domku, který sdílí s další rodinou, s níž nejsou nijak příbuzní. Nyní přišli o veškeré příjmy.

Časté jsou případy, kdy lidé přišli o práci a k tomu jim ještě komplikuje situaci jejich zdravotní stav. Jedna žena měla pronajatý malý krámek se zeleninou, ale nedávno ochrnula na půl těla. Díky tomu nezvládá pracovat s těžkými přepravkami se zbožím a pomáhat ji nemůže ani její syn, který leží v nemocnici. Kvůli neplacení nájmu budou muset zeleninový krámek, jediný zdroj svých příjmů, opustit. Také oni dostali naši potravinovou pomoc, zrovna tak jako další rodina, která během lockdownu rovněž přišla o veškeré své příjmy. Jejich malá holčička má rakovinou a je jí doporučená léčba v Káthmándú, na to však rodina nemá peníze.

 

Děkujeme všem, kdož jsou ochotni hladovějícím nepálským rodinám pomoci a poslat jim peníze na další potravinové balíčky. Jak to udělat se dozvíte zde.