Postavené školy


Škola v Čhjarpě (2012)

Koncem roku 2010 se rozhodl příznivec Nepálu Jaroslav Volšický se svou ženou přispět na stavbu další základní školy v Nepálu. Sdružení Namasté Nepál dorovnala částku na potřebnou výši a stavba již dvacáté čtvrté školy v Nepálu, zprostředkované nepálskou nadací Development of Children and Woman Center, mohla začít. Na návrší nad vesničkou Čhjarpa u Gaušváry v distriktu Raméčháp, která leží v podhůří Himálaje zhruba 65 km východně od Káthmándú, hlavního města Nepálu, začaly v březnu 2011 vyrůstat zdi nové školní budovy, již druhé v pořadí, která je financována pouze penězi z České republiky. Její jméno je Siddharta Primary School.

Nová škola v Čhjarpě byla slavnostně otevřena 18. března 2012.

Děkujeme všem, kdo přispěli na její stavbu. (fotogalerie ze slavnostního otevření)

Další podrobnosti o stavbě školy i o souvisejících projektech se dozvíte na stránkách Chhyarpa Siddhartha Primary School (pouze v anglickém jazyce).

Jihomoravská škola v Khandadéví (2008)

V dubnu 2007 schválila rada Jihomoravského kraje na návrh hejtmana Ing. Stanislava Juránka příspěvek 150 000.- Kč na stavbu nové základní školy ve vesnici Khandadéví u Nágré Gagarčé v distriktu Kavré, která leží v podhůří Himálaje zhruba 55 km východně od Káthmándú, hlavního města Nepálu. Tím byla dokončena sbírka finančních prostředků na stavbu již desáté školy v Nepálu, zprostředkované nepálskou nadací Development of Children and Woman Center. Škola v Khandadéví je financována pouze penězi z České republiky.

Škola nese název "Jihomoravská vyšší základní škola Khandadéví" a základní kámen na její stavbu byl slavnostně položen 2. září 2007. Veškeří obyvatelé vesnice a především děti jsou šťastni, že zde bude postavena škola.

Ve dnech 1. a 2. listopadu 2007 navštívili zástupci Jihomoravského kraje stavbu "Jihomoravské základní školy" v nepálské vesnici Khandádéví. M. Vlašín předal zástupci vesnické samosprávy pozdravný dopis od hejtmana Jižní Moravy ing. S. Juránka a na staveništi školy umístil plaketu s českou a nepálskou vlajkou a se jmény hlavních sponzorů: Jihomoravského kraje a Namasté Nepál.

Projekt stavby školy byl navržen pro 75 žáků. Zde si můžete prohlédnout projekt výstavby školy ve vesnici Khandadéví.

Slavnostní otevření nové školy se uskutečnilo 5. dubna 2008.