Zázrak

Udělejte zázrak a vykouzlete s námi úsměv na tváři nepálských školáků

Žilo bylo jedno chudé nepálské dítě. Chtělo chodit do školy, aby celé dny nemuselo pracovat na poli a mohlo se stát učitelem nebo lékařem a dokázat se tak postarat o svou rodinu i komunitu. Jenže se narodilo do jedné z nejchudších rodin, která nemá prostředky na financování školní docházky, takže jeho touha se zdála být nesplnitelná.

Jednoho dne se však stal ZÁZRAK: dítě si vybral dobrosrdečný dárce a začal mu přispívat na to, aby se mohlo učit ve škole. 

Once upon a time in Nepal there was a child who wanted to go to school instead of working in the field. His dream was to be a teacher or a doctor and he wanted to take care of his family and community. Unfortunately he was born into a very poor family which couldn't afford to pay for school and his dream seemed to be impossible.

One day a MIRACLE happened: this child was chosen by a kind-hearted donor who started to sponsor his school education.

Smile from Nepal is a project which supports the children from the poorest families and with help of their sponsors gives them an opportunity to get proper education. With this support they and their families have a chance for a better future and they can foster their skills and talent. There is a much better chance that they will be able to take care of themselves and their families. 

Would you also like to create such a MIRACLE? Contact us on usmev@namastenepal.cz for more details in English.