Učitel/Učitelka v Nepálu

Chcete opravdu poznat jaký je  život Nepálců v odlehlých oblastech a zároveň udělat dobrý skutek? Pracujete rádi s dětmi? 

Pojeďte s námi učit angličtinu do Nepálu!

JAK SE PŘIHLÁSIT

Pokud máte o dobrovolnickou činnost vážný zájem, zašlete strukturovaný životopis, motivační dopis v angličtině a aktuální výpis z rejstříku trestů na email vzdelani@namastenepal.cz. Předtím, než se přihlásíte, pročtěte si informace níže, ale také odpovědi na často kladené otázky a zkušenosti našich dobrovolníků z působení v Nepálu. V emailu prosím uveďte, kdy byste do Nepálu chtěli odjet.


NÁŠ PROGRAM

Každý dobrovolník se zapojí do projektu, který umožní nepálským dětem přiblížit se k lepší formě vzdělání, než na kterou jsou běžně zvyklé. Pro budoucí uplatnění dětí z oblastí, kde je běžná stále ještě velká míra analfabetismu, může mít působení každého dobrovolníka velice významný charakter. Díky tomuto přístupu pomáhá přímo na místě, kde je potřeba. Získá tím nejen profesní zkušenosti z učení samotného, ale také prostor pro osobní rozvoj.
Dobrovolník se stane přímou součástí místní komunity v oblasti Nepálu, která není vůbec dotčená turismem a život zde tedy probíhá tradičním způsobem. Díky tomu bude mít možnost poznat Nepál takový, jak ho vnímají místní lidé. Tím, že jsou dobrovolníci ubytování v domě, kde žijí společně s rodinou, stávají se její součástí, se vším, co k tomu patří. Jsou přijímáni bezprostředně a vřele a stávají se tak svědky různých menších i větších kulturních a společenských událostí spojených s každodenním životem Nepálců.
Sdružení Namasté Nepál nabízí zprostředkování pobytu dobrovolníka v této oblasti a ve spolupráci se svojí partnerskou organizací DCWC podporu při působení přímo v Nepálu. 
Dobrovolník dostane od nás všechny potřebné informace a podporu.

Zasílaní dobrovolníci působí jako učitelé v místních vesnických školách ve velmi chudé oblasti Nepálu. Hledáme dobrovolníky pro výuku angličtiny, nicméně dalším možným úpravám výuky (např. zeměpis, ekologie, výtvarná výchova, atd.) se nebráníme. 

Školy jsou úrovní "higher secondary school", tzn. že mají od první až po dvanáctou třídu. Dobrovolníci vyučují studenty osmé až desáté třídy tj. 13-18 let staré žáky, kteří již mají většinou základní znalost angličtiny. V případě zájmu dobrovolníka o výuku mladších dětí (i to je možné), je nutné, aby zájemce měl odbornou průpravu a ovládal alespoň základy nepálštiny.


DOBA PŮSOBENÍ

Doba působení záleží na období vycestování. Nabízíme tři časové turnusy, leden - březen (tři měsíce výuky), duben - červen (tři měsíce výuky), září - prosinec (tři měsíce výuky a měsíc prázdnin). Jednotlivé úseky je možné spojovat a odcestovat tak na delší dobu. Období monzunů (od druhé poloviny června do konce srpna) není pro pobyt v Nepálu příliš vhodné, jsou vydatné srážky a nepálské školy jsou přibližně na měsíc uzavřené. Působení v Nepálu je vhodné si prodloužit o dobu strávenou cestováním.


MÍSTO PŮSOBENÍ, UBYTOVÁNÍ, STRAVA

Školy, ve kterých dobrovolníci působí, se nacházejí v himálajském předhůří, necelých 90 km východně od Káthmándú, v regionech Kávré a Ráméčchap. Vesnice jsou v nadmořské výšce 1200 - 2000 m. n. m. Vzhledem k zeměpisné šířce je tato oblast i přes svoji nadmořskou výšku teplá. V létě teploty dosahují i přes 30°C a v zimně se pohybují přes den kolem 20ti°C a v noci neklesají pod 0°C, takže zde nikdy nesněží. Místní oblast je již částečně elektrifikována, ale jsou zde časté výpadky proudu, někdy i několik dní. Ubytování skromnějšího charakteru je zajištěno u některé z místních rodin v domě nedaleko školy. Oblast je velmi chudá, domy jsou tradičně kamenné, vymazané hlínou, podlaha je rovněž hliněná, místo oken jsou pouze otvory a vnitřní vybavení domů je velmi skromné. Dobrovolník se stravuje v rodině, kde je ubytován. V Nepálu se podává dvakrát denně tradiční jídlo dálbhát (rýže, čočka, zelenina), ráno mezi 9 - 10 hod. a večer mezi 19 - 20 hod.


CO POŽADUJEME


  • minimální věk 21 let
  • schopnost mluvit plynulou spisovnou angličtinou
  • pedagogické schopnosti
  • schopnost pracovat se skupinou neanglicky mluvících dětí
  • schopnost pracovat v kulturně odlišném prostředí
  • schopnost spolupracovat a přizpůsobit se aktuální situaci
  • výhodou je předchozí pobyt v rozvojové zemi a zkušenost s prací s dětmi

NÁKLADY SPOJENÉ S POBYTEM

Jedná se o dobrovolnickou činnost, tj. dobrovolník za svou činnost nedostává žádné finanční ohodnocení. Dobrovolníci neplatí Namasté Nepál ani partnerské organizaci DCWC žádné poplatky. Oblast, kde dobrovolníci působí, je velmi chudá a pro mnohé místní rodiny by živení další osoby po dobu několika měsíců znamenalo významnou zátěž. Z tohoto důvodu je dohodnut měsíční poplatek za ubytování a stravu ve výši 4000 - 5000 nepálských rupií (odpovídá přibližně částce kolem 1000,- Kč). Ostatní náklady spojené s pobytem v zemi: cestování, doprava, pojištění, víza, letenky atd. si dobrovolník hradí sám.