MELA- nová škola (nejen) pro Nepál

MELA je projekt pro stavbu škol v Nepálu navržený architektonickým sdružením Meem Architecture.

Návrh vznikl už v roce 2009, kdy uspěl v mezinárodní architektonické soutěži. MELA nahrazuje stávající typ škol v Nepálu, které většinou trpí problémy s horkem, hlukem při deštích, nedostatkem denního světla a celkovou nehostinností pro děti i učitele.

Inovativní návrh škol typu MELA:

- vnáší do školy barevnost a hravost

- otevírá třídy výhledům do krajiny

- přináší denní světlo otevřenou stěnou i příjemný stín dlouhými přesahy střechy

- umožňuje zvětšit kapacitu tříd při větším množtví žáku

- odolává zemětřesení (většina nepálského území leží v aktivní seismické oblasti)

Obracíme se k tradičním technologiím, které používají místní stavební materiál. Promyšleným zabudováním a vylepšením kritických vlatností (ošetření bambusu proti hmyzu, chránění hliněných konstrukcí před vodou) prodloužujeme dobu živostnosti materiálů, stavba tedy mimo jiné slouží ke zvýšení důvěry obyvatel ve vlastní tradice a zdroje.

Projekt školy nabízí variabilitu pro zohlednění místních podmínek. Je zpracováván a realizován za supervize architektů, kteří také zajistí rozvoj celého okolí školy (terénní úpravy, lavičky, hrací a stimulující prvky).

MELA v sanskrtu znamená SETKÁNÍ nebo VELKOU UDÁLOST. Vytváříme proto místo, kam budou děti rády chodit. Místo, které bude celou komu­nitu vybízet ke společnému trávení volného času.

Návrh školy typu MELA vychází ze stavby pilotního projektu Bambusové školy, která byla realizována v nepálském hornatém Anaikotu (distrikt Kavré) na jaře 2013. Více informací o projektu najdete na webových stránkách bambusovaskola.cz.

Projekt Mela School od Meem Architecture je chráněn mezinárodní licencí Creative Commons Attribution - NonCommercial - ShareAlike 4.0

Chcete pomoci s výstavbou škol typu MELA?