Často kladené otázky


Co potřebuji umět? Kdy mohu odjet? Jak to v Nepálu chodí? 

Odpovědi na všechny otázky najdete zde a pokud chcete vědět něco víc, napište nám na vzdelani@namastenepal.cz.

Jakou potřebuji mít kvalifikaci?

Pro výuku není nutný žádný certifikát či speciální kurz, důležité je, aby dobrovolník uměl plynně hovořit ve spisovné angličtině, protože nepálským dětem nejvíce chybí možnost konverzace. Speciální pedagogické vzdělání není nutné, nicméně je potřeba odhadnout vlastní schopnosti a možnosti v anglickém jazyce a případné zkušenosti s učením, aby se působení dobrovolníka nezměnilo v oboustranné trápení. Zároveň je nutné udělat si alespoň nějakou přípravu na výuku již před odjezdem. Je třeba připravit se také na to, že znalost angličtiny ve vesnických oblastech, kde výuka probíhá, je velmi mizivá a navíc Nepálci používají nelatinkové písmo, takže většina z nich má s latinkou značné problémy. Největším problémem není ale neznalost angličtiny, ale spíše fakt, že nepálské děti se učí pouze teorii s důrazem na memorování faktů, kterým vůbec nerozumí. Takže je nejlepší zaměřit se na konverzaci a výuku tak, aby to děti nutilo přemýšlet. Případně učit zeměpis a ukazovat při výuce co nejvíce fotek a obrázků a používat mapy.


Musím být občan ČR? Jaká je věková hranice?

Dobrovolník nemusí být české národnosti, nicméně je nutné, aby se dostavil na schůzku, která se koná v Praze. Dobrovolník musí být starší 21 let.


Na jakou maximální dobu mohu odjet?

Maximální možná délka pobytu dobrovolníka v Nepálu je v současné době 5 měsíců v jednom kalendářním roce, jelikož na delší dobu není možné získat nepálské vízum. Maximální celková délka pobytu je tak tedy 10 měsíců, pokud je pobyt 5 měsíců v jednom roce a 5 měsíců v druhém roce (odjede na dobu od srpna do května dalšího roku). Dobrovolníkům doporučujeme si dobu jejich pobytu prodloužit ještě o čas strávený cestováním v Nepálu nebo sousední Indii.


Mohu odjet mimo stanovené termíny?

Termíny jsou zvoleny tak, aby se pobyt jednotlivých dobrovolníků vždy překrýval a byl tak usnadněn začátek Vašeho působení. Po vzájemné dohodě a z opodstatněných důvodů je možné pobyt mimo uvedené termíny uskutečnit.


Jaká doba je vhodná pro pobyt? Kdy jsou prázdniny?

Nepál je možné navštívit kdykoli v průběhu roku. Nicméně nejméně vhodné období pro pobyt je doba monzunů, která trvá zhruba od první poloviny června do konce srpna, kdy jsou vydatné srážky a nepálské školy jsou přibližně na měsíc uzavřeny. Prázdniny v nepálských školách jsou různě, vždy zhruba max. týden až deset dní. Tuto dobu lze využít k nejrůznějším výletům nebo trekům, které můžeme pomoci zajistit. Prázdniny jsou každý rok v jiném období (nepálský kalendář je jiný, než evropský, proto i konec roku každý rok připadá na jiné datum). Podrobnější termíny prázdnin Vám sdělíme před Vaším případným odjezdem. V oblastech, kde jsou umístěné školy, není v zimě sníh, proto je vhodné jet vyučovat i v zimním období.


Koho a kde budu učit?

Školy, ve kterých je možné vyučovat, se nacházejí ve velmi chudé oblasti Nepálu, v distriktech Kávré nebo Ráméčchap. Oblast je vzdálena cca 90 km od Káthmándú. Cesta autobusem nicméně trvá 6-8 hodin, z části po nezpevněné, prašné cestě a je sama o sobě velmi vyčerpávající. Školy jsou úrovní "higher secondary school", tzn. že mají od první až po dvanáctou třídu. Ve škole je přibližně 15 učitelů a oficiálně 600-700 dětí. Díky malé znalosti angličtiny, doporučujeme vyučovat studenty osmé až desáté třídy tj. 13-18 let staré, které již mají základní znalost angličtiny. Rozdíly mezi jednotlivými třídami mohou být ale celkem veliké, takže je třeba si to prostě vyzkoušet. Dobrovolník se také musí připravit na to, že v této oblasti je nedostatek škol i učitelů, proto se může stát, že v jedné třídě bude mít až 60 žáků.

V případě zájmu dobrovolníka o výuku mladších dětí (i to je možné), je nutné, aby měl odbornou průpravu a ovládal alespoň základy nepálštiny. Pokud těsně před Vámi ve stejné škole učil jiný dobrovolník, zkontaktujeme ho, aby Vám předal nejaktuálnější informace. Pobyty dobrovolníku se pokoušíme načasovat tak, aby se Váš pobyt s předchozím dobrovolníkem alespoň částečně překrývat a on Vám tak pomohl při samotném začátku učení. 


Jaký je dům, kde budu ubytován?

Při prvním příjezdu do vesnice, kde budete učit, s Vámi pojede člen organizace DCWC, který Vám ukáže, kde budete ubytováni, kde je škola a pomůže Vám první den s domluvením všeho potřebného. Ubytování je domluvené v domě nedaleko školy. Oblast je velmi chudá, domy jsou kamenné, vymazané hlínou, podlaha je rovněž hliněná, místo oken jsou pouze otvory. Vnitřní vybavení domů je rovněž skromné, pouze dřevěné postele, rohože na sezení na zemi a jednoduché skříně. Místo sporáku najdete pouze otevřené ohniště. Není jisté, že budete mít vlastní pokoj, je možné, že budete spát v jedné místnosti s ostatními členy domácnosti. U domu je pouze suchý záchod a proud vody z hadice. Je nutné si uvědomit, že v tomto prostředí budete několik měsíců, což už nemusí být tak zajímavé, jako se může zdát návštěva na pár dnů. Proto je nutné opravdu pečlivě zvážit i Vaši schopnost zvládnout tyto podmínky.


Kolik mě to bude stát?

Jedná se o dobrovolnickou činnost, tj. dobrovolník za svou činnost nedostává žádné finanční ohodnocení. Dobrovolník organizaci Namasté Nepál ani spolupracující organizaci DCWC Nepal neplatí žádný poplatek. Oblast, kde dobrovolníci působí, je nicméně tak chudá, že živení další osoby po dobu několika měsíců by pro místní obyvatele znamenalo neúnosnou zátěž. Z tohoto důvodu je dohodnut měsíční poplatek za ubytování a stravu ve výši 4500 nepálských rupií (odpovídá přibližně 1200,- Kč), který slouží výhradně místní komunitě na pokrytí nákladů. Ostatní náklady spojené s pobytem v zemi, cestování, dopravu, pojištění, víza, letenky atd. si dobrovolník hradí sám.
Letenka do Káthmándú stojí cca 24 000 Kč, levnější variantou je potom letenka do Dillí (Indie) a přesun po zemi do Nepálu. Další položkou v rozpočtu je nepálské vízum (v současné době stojí 100$ na 90 dní). Důležité je nechat se před pobytem v Asii očkovat, podrobnější informace o potřebném očkování a cenách naleznete zde. Je také nutné se na cestu pojistit. Stačí běžné cestovní pojištění.

Mohu jet s někým?

Působit jako dobrovolník v odlehlé oblasti asijské země může být pro někoho jak fyzicky, tak hlavně psychicky velmi náročné. Proto i zde podle nás platí pravidlo, ve dvou se to lépe táhne. Pokud máte zájem jet s Vaším kamarádem/kamarádkou či přítelem/přítelkyní, určitě se pokusíme Vám vyjít vstříc a oba vás umístíme do stejné školy a pokusíme se zajistit ubytování na stejném místě. Pokud nemáte nikoho do party a jiný případný dobrovolník pojede ve stejný termín jako Vy, určitě Vám v případě zájmu předáme kontakt.


Bude v Nepálu někdo, na koho se v případě obtíží mohu obrátit?

Před Vaším odjezdem do Nepálu Vám bude předán kontakt na člena partnerské organizace v Nepálu, který hovoří anglicky. Bude o Vašem příjezdu informován a pomůže Vám se vším potřebným. V případě jakýchkoli potíží Vám bude k dispozici. Z každé vesnice je možné se telefonicky s kontaktní osobou spojit. Rovněž v každé škole je klíčová osoba, která se o dobrovolníka stará a pomáhá mu s případnými problémy.


Co je důležité si uvědomit?

Že jako případný dobrovolník se chystáte jet do asijské země, která je jednou z nejchudších zemí světa. Budete i několik měsíců v oblasti bez elektřiny, kde je téměř nemožný kontakt s okolím, a Váš mobilní telefon s českou sim-kartou v této oblasti nebude fungovat. Dále je třeba být si vědom skutečnosti, že je nutné se před návštěvou Asie nechat očkovat proti řadě nemocí. A v neposlední řadě je nutné mít na paměti, že do odlehlé nepálské oblasti se nejedete podívat jako turista, ale Vaše působení má lidem pomoci. Pokud se stanete dobrovolníkem, neznamená to, že nemáte žádné závazky ani povinnosti.


PO ZÍSKÁNÍ VÍCE INFORMACÍ SI NEJSEM JIST, ZDA BYCH TUTO CESTU ZVLADNUL, ALE RÁD BYCH PŘESTO POMOHL, CO MOHU UDĚLAT?

Dalších forem, jak můžete pomoci je mnoho. Počínaje finančním příspěvkem na některý z projektů Namasté Nepál a pomocí s administrativní částí různých projektů konče.

Pokud jste se nedozvěděl/la informaci, která je pro Vás v tuto chvíli důležitá, napište nám na mail vzdelani@namastenepal.cz nebo nám zatelefonujte a rádi Vám ji sdělíme.