Proč pomáháme v Nepálu?

Nepál patří mezi dvacet nejchudších zemí světa. Hrubý národní produkt je zhruba 25x nižší než v České republice a průměrný věk Nepálců je přibližně o dvacet let nižší než u Čechů. Zejména v horských oblastech šplhá míra negramotnosti vysoko nad 60 % díky značnému nedostatku škol. Tisíce nepálských dětí musí od malička tvrdě pracovat a některé   z nich jsou dokonce využívány jako dětští otroci.

Z těchto důvodů se rozvojová pomoc Namasté Nepál zaměřuje především na chudé děti z venkovských regionů mimo oblasti trekových cest, kam neproudí zisky z jediného rozvinutého ekonomického odvětví Nepálu - turistického ruchu. Stavba nových škol a podpora dětí z nejchudších rodin často živořících na hranici hladu, které si nemohou dovolit posílat své potomky do výuky, jsou prvořadými úkoly vedoucími k rozšíření základních dovedností ve vzdělání - čtení a psaní - a tím i získání pracovních příležitostí vedoucích k dosažení alespoň životního minima.
Situaci ještě zhoršilo katastrofální zemětřesení na jaře roku 2015, kdy     v některých vesnicích v blízkosti epicenter otřesů bylo zničeno či značně poškozeno přes 95 % domů. Ani pandemie COVIDu-19 nepřinesla do Nepálu nic dobrého. Příjmy z turistického ruchu byly nulové, značná část obyvatel přišla o práci a tím i o možnost získávat prostředky na obživu.